Sekretariat
tel. 12 614 35 01
fax. 12 614 30 47
W 1971 roku w Szpitalu im. Dr Anki uruchomiono Oddział Wad Serca i rozpoczęto wykonywanie prawostronnych cewnikowań serca. W 1979 roku pracownię przekształcono w Zakład Hemodynamiki i Angiokardiografii i włączono w skład Instytutu Kardiologii. W 1997 roku utworzono w Szpitalu nowoczesny Zakład z 4 salami angiograficznymi, który w 2004 roku w związku z rozszerzeniem działalności przekształcono w Centrum Interwencyjnego Leczenia Chorób Serca i Naczyń. Zespół wdrożył pełny zakres terapii endowaskularnych w zakresie tętnic wieńcowych, obwodowych i aorty. W 2007 roku powołano zespól specjalistycznej medycyny ratunkowej chorób klatki piersiowej, serca i naczyń, który znacznie poprawił dostępność do nowoczesnego leczenia kardiologicznego w Małopolsce. W 2013 roku Centrum przekształcono w Oddział Kliniczny Kardiologii Interwencyjnej, na bazie którego w roku 2015 utworzono Klinikę Kardiologii Interwencyjnej UJ CM.
Oddział zgodnie z wpisem do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą dysponuje 44 łóżkami. Miejsca znajdują się w salach 2-, 3- i 4-osobowych, z których każda posiada niezależny węzeł sanitarny przystosowany dla obsługi osób niepełnosprawnych.
W strukturze Oddziału funkcjonuje także Pracownia Hemodynamiki i Angiografii, na którą składają się 4 nowoczesne sale zabiegowe. Dwie z nich dedykowane są dla wykonywania kompleksowych przezskórnych interwencji wieńcowych (PCI). W tym celu zostały wyposażone w najnowocześniejsze angiografy cyfrowe zintegrowane z systemami służącymi do zaawansowanej diagnostyki inwazyjnej tętnic wieńcowych (ocena fizjologiczna krążenia wieńcowego (FFR, iFR, RFR, IMR, CFR), ultrasonografia wewnątrznaczyniowa, w tym wysokiej rozdzielczości (HD-IVUS), optyczna tomografia koherentna (OCT, OFDI). Kolejne dwie sale zabiegowe przystosowane są zarówno do wykonywania zabiegów na tętnicach wieńcowych, jak również do zabiegów strukturalnych serca, przezskórnych interwencji w obrębie tętnic obwodowych oraz do zabiegów elektrofizjologii i ablacji. Dla poprawy bezpieczeństwa i skuteczności wykonywanych zabiegów Pracownia Hemodynamiki i Angiografii dysponuje urządzeniami do czasowego wspomagania krążenia (IABP, LVAD), a także urządzeniami dedykowanymi do leczenia silnie uwapnionych zmian w tętnicach wieńcowych (rotablacja, litotrypsja wewnątrzwieńcowa). Zabiegi wykonywane w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej mają 24-godzinne zabezpieczenie kardiochirurgiczne oraz chirurgii naczyniowej przez Zespoły operatorów Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii oraz Oddziału Chirurgii Naczyniowej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie. Pracownia działa w systemie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, pozostając w każdej chwili w pełnej gotowości do ratowania zdrowia i życia pacjentów z chorobami układu krążenia, w tym z ostrym zawałem serca.
W Oddziale Klinicznym Kardiologii Interwencyjnej hospitalizowanych jest rocznie ponad 4 tysiące pacjentów, a Zespół Oddziału Klinicznego wykonuje ponad 5 tysięcy inwazyjnych procedur diagnostycznych i terapeutycznych z zakresu kardiologii inwazyjnej, angiologii i elektroterapii (we współpracy z Zespołem Oddziału Klinicznego Elektrokardiologii). Kolejne 4 tysiące zabiegów kardiologii inwazyjnej oraz angiologii wykonywanych jest w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii przez Zespoły operatorów z Oddziału Klinicznego Chorób Serca i Naczyń, Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca, Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii oraz Oddziału Chirurgii Naczyniowej.Oddział Kliniczny Kardiologii Interwencyjnej zajmuje się diagnostyką i leczeniem wszystkich schorzeń układu krążenia, ze szczególnym uwzględnianiem diagnostyki i leczenia zabiegowego. Oprócz interwencyjnego leczenia zawału serca i przewlekłych zespołów wieńcowych, zajmujemy się także diagnozowaniem i leczeniem nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca, wad zastawkowych serca oraz chorób strukturalnych serca. Od 25 listopada 2008 roku we współpracy z Oddziałem Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii realizowany jest program małoinwazyjnych zabiegów hybrydowych na zastawkach serca (przezskórna implantacja zastawki aortalnej (TAVI), przezskórna plastyka zastawki mitralnej z zastosowaniem systemu MitraCLIP). Zabiegi te wykonywane są w ultranowoczesnej Sali operacyjnej hybrydowej wspólnie przez kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów. W roku 2019 we współpracy z Oddziałem Klinicznym Elektrokardiologii oraz Oddziałem Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii uruchomiono kompleksowy program leczenia złożonych form arytmii przedsionkowych i komorowych metodą przezcewnikowej ablacji.W naszym Oddziale kształcimy studentów Wydziału Lekarskiego oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum oraz kolejne pokolenia młodych lekarzy internistów, kardiologów oraz chirurgów naczyniowych. Tworzymy dla nich unikalne warunki szkolenia w zakresie wszystkich aspektów diagnostyki i leczenia kardiologicznego, począwszy od elektrokardiografii, echokardiografii (w tym echokardiografii przezprzełykowej), intensywnej terapii kardiologicznej, aż po najbardziej zaawansowane metody diagnostyki i leczenia inwazyjnego z zakresu kardiologii inwazyjnej, angiologii i elektroterapii. Wielu z naszych wychowanków pełni obecnie funkcje ordynatorów oddziałów kardiologicznych oraz kierowników pracowni hemodynamicznych w Polsce.