Polscy lekarze w Afryce z peronelem tamtejszego szpitala podczas przeprowadzania badania

Misja medyczna w Afryce Wschodniej z udziałem naszych specjalistów

W tym roku dwóch naszych specjalistów z Oddziału Klinicznego Kardiologii Interwencyjnej z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego wzięło udział w dwóch wyjazdach misyjnych – dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik – pomysłodawca i twórca projektu Doctors Africa oraz dr n. med. Wojciech Zajdel. Współtworzyli oni projekt Doctor Heart – internistyczny projekt nakierowany na problematykę chorób niezakaźnych.

Lekarze podczas misji w Afryce

Dr hab. n med. Bartłomiej Guzik i dr n. med. Piotr Maciukiewicz

W listopadzie zakończyła się kolejna i ostatnia w tym roku misja Medyczna w ramach projektu Doctors Africa. Była to ostatnia z sześciu wypraw, które odbyły się w tym roku do Afryki Wschodniej, w których uczestniczyło 40 medyków z Polski.

Lekarze w Afryce

Dr n. med. Alex Dandu, dr n. med. Wojciech Zajdel, Aleksandra Budkiewicz

Celem Dr Heart jest wsparcie lokalnego systemu opieki zdrowotnej poprzez dostarczenie niezbędnego sprzętu medycznego oraz prowadzenie szkoleń dla lokalnych lekarzy z obsługi EKG oraz USG serca.

Projekty realizowane w Afryce to nie tylko świadczenia medyczne, ale przede wszystkim szkolenia lokalnego personelu i rozwój obustronny, który pozwala zrozumieć odmienności zachorowań. Podczas trwania misji przeprowadzany jest obszerny wywiad medyczny wśród pacjentów. Dzięki analizie tych danych jesteśmy w stanie dogłębnie zrozumieć problemy z jakimi zmagają się osoby w Afryce i tym samym dostarczać skuteczniejszą opiekę medyczną.

Dr hab. n. med. Bartłomiej Guzik, Ada Gradzikiewicz, dr n. med. Ernest Mrindoko, dr n. med. Wojciech Zajdel

Medycy z Polski nauczają felczerów, pielęgniarzy i opiekunów medycznych, w jaki sposób radzić sobie z różnymi chorobami, jak je rozpoznawać, leczyć i wykonywać drobne zabiegi.