Zdjęcie prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos

Wywiad z prof. dr hab. n. med. Grzegorzem Gajosem o leczeniu pacjentów z otyłością

„Ok. 8 milionów Polaków ma otyłość, a kolejne 40 proc. – nadwagę. 60 proc. Polaków, a w starszych grupach wiekowych nawet 70-80 proc., ma nieprawidłową masę ciała, z czego nawet 1/3 ma otyłość. Pacjenci z otyłością zdarzają się często, a w gabinecie kardiologa –szczególnie często”.

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem, którego udzielił prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gajos – kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych w Oddziale Klinicznym Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca oraz w Poradni Kardiologicznej naszego Szpitala.

Materiał jest dostępny pod adresem WWW: https://swiatlekarza.pl/prof-gajos-pacjent-musi-byc-swiadomy-ze-choruje-na-otylosc/.

Otyłość jest bardzo istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego. Nadwaga oraz otyłość przyczyniają się do:

• nadciśnienia tętniczego,
  • cukrzycy,
  • choroby wieńcowej w tym zawału serca,
  • niewydolności serca,
  • udaru mózgu,
  • nadkomorowych i komorowych zaburzeń pracy serca.

Warto zadbać o zdrowy styl życia – wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, aktywność fizyczną, oraz prawidłowe odżywianie i redukcję masy ciała.

Jeżeli jest to, nieskuteczne to warto też w walce z otyłością zwrócić się o pomoc do dietetyka lub lekarza.