Sekretariat medyczny
(12) 614 30 28
(12) 614 30 29
W pracowni prowadzona jest poszerzona, interdyscyplinarna diagnostyka, stratyfikacja ryzyka oraz leczenie pacjentów z problemami zasłabnięć i utrat przytomności. Opieka nad chorymi realizowana jest zarówno w formie hospitalizacji jednodniowych jak i kilkudniowych pobytów. W czasie hospitalizacji, w zależności od potrzeb, wykonywanych jest szereg interdyscyplinarnych konsultacji i badań dodatkowych.
Ośrodek współpracuje z innymi oddziałami i jednostkami Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II w Krakowie, w tym m.in.:
W ramach Ośrodka funkcjonuje Pracownia Testów Autonomicznych, w której wykonywane są następujące badania:
Zespół Pracowni posiada wieloletnie doświadczenie w opiece nad pacjentami z problematyką utrat przytomności. Rocznie w naszym Ośrodku hospitalizowanych jest ok. 500 pacjentów i wykonywanych jest ponad 1500 badań w tym 400 testów pionizacyjnych.
W Ośrodku prowadzona jest także edukacja pacjentów dotycząca postępowania przeciwomdleniowego oraz treningi pionizacyjne (tilt treningi) –
Zalecenia dla pacjentów z rozpoznanym zespołem wazowagalnym.
W razie potrzeby pacjenci mają również możliwość konsultacji z psychologiem klinicznym mgr Agnieszką Borowiec.
Poza działalnością diagnostyczno-terapeutyczną Ośrodek zajmuje się także dydaktyką akademicką oraz działalnością naukową związaną z szeroko pojętą problematyką utrat przytomności.
Omdlenie jest to chwilowa utrata przytomności spowodowana przejściowym, uogólnionym zmniejszeniem perfuzji mózgu, która charakteryzuje się szybkim początkiem, krótkim czasem trwania i samoistnym ustąpieniem.
Ze względu na mechanizm prowadzący do utraty przytomności omdlenia dzielimy na: odruchowe (wazo-wagalne), spowodowane hipotonią ortostatyczną oraz kardiogenne (związane z obecnością zaburzeń rytmu lub strukturalnej choroby serca/dużych naczyń).
W diagnostyce różnicowej przyczyn nieurazowych utrat przytomności należy uwzględnić również napady padaczkowe, omdlenia psychogenne, zespół podkradania tętnicy podobojczykowej, TIA, zaburzenia metaboliczne i inne.
Pamiętaj!
Zasłabnięcie i omdlenie może być objawem stanu zagrożenia życia (udaru mózgu, zawału serca czy zatorowości płucnej) lub poważnej choroby układu krążenia i układu nerwowego (wady serca, choroba wieńcowa oraz padaczka). Każdorazowo utrata przytomności wymaga pilnej konsultacji lekarskiej a w niektórych przypadkach (zależnie od okoliczności i ew. dodatkowych objawów) wizyty w SOR lub wezwania zespołu pogotowia ratunkowego. U osób leczących się z powodu cukrzycy (zwłaszcza jeśli przyjmują insulinę) należy zawsze ocenić poziom glikemii („cukru)” we krwi.
Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Omdleń (ODiLO) wraz Pracownią Testów Autonomicznych Układu Krążenia działają w ramach Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca z Pododdziałem Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego od 1994 r. Twórcą i wieloletnim Kierownikiem Ośrodka był zmarły w 2020 r. dr n. med. Artur Pietrucha (kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych).
Początkowo do 2012 r. Ośrodek funkcjonował jako część zespołu Pracowni Elektrofizjologii, przekształconej w 2012 r. w Ośrodek Diagnostyki i Leczenia Omdleń. Wystandaryzowana organizacja Ośrodka jako tzw. „syncope unit (ang.)” odpowiada najnowszym standardom i wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dotyczącym diagnostyki i leczenia utrat przytomności.