Sekretariat
tel: 12 614 23 23
fax: 12 614 23 20
Oddział Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej wywodzi się z Oddziału Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego, który powstał w 1953 roku.
Oddział znajduje się w Pawilonie M-IX, piętro II.
Oddział Chorób Infekcyjnych Dzieci i Hepatologii Dziecięcej posiada warunki lokalowe umożliwiające skuteczną izolację dzieci z różnymi schorzeniami infekcyjnymi. Oddział zgodnie z wpisem do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą dysponuje 30 łóżkami , w 12 salach, z których każda jest zaopatrzona w śluzę i odrębny węzeł sanitarny, co zapobiega zakażeniom wewnątrzszpitalnym. Przyjęcia odbywają się w systemie całodobowym. Umożliwiamy przebywanie rodzica lub opiekuna z chorym dzieckiem przez cały okres hospitalizacji.
Oddział pełni rolę ośrodka referencyjnego w zakresie chorób zakaźnych dzieci, a zwłaszcza hepatologii dziecięcej dla makroregionu Polski południowo – wschodniej. Posiadamy akredytację Ministerstwa Zdrowia do prowadzenia specjalizacji w dziedzinie pediatrii oraz chorób zakaźnych a także staży kierunkowych z zakresu chorób zakaźnych w ramach specjalizacji z pediatrii.
Oddział jest specjalistyczną jednostką pediatryczną ukierunkowaną na kompleksowe diagnozowanie i leczenie dzieci do 18 roku życia ze schorzeniami infekcyjnymi o różnorodnej etiologii oraz szczególnie ciężkim przebiegu, takimi jak:
• schorzenia przewodu pokarmowego, układu oddechowego oraz układu moczowego o etiologii infekcyjnej,
• stany gorączkowe,
• wysypki, odczyny skórne, powikłania poszczepienne.
• choroby zakaźne: ospa wietrzna, półpasiec, mononukleoza zakaźna, różyczka, odra, zakażenia HSV, szkarlatyna i inne,
• schorzenia pasożytnicze,
• borelioza i inne choroby odzwierzęce,
• wrodzone i nabyte zakażenia CMV,
• wrodzona i nabyta toksoplazmoza,
• ostre i przewlekłe choroby wątroby i dróg żółciowych.
Z uwagi na profil hepatologiczny naszego Oddziału przeprowadzana jest nowoczesna i kompleksowa diagnostyka oraz leczenie schorzeń wątroby w oparciu o wysokospecjalistyczne badania obrazowe (TK, MR, cholangiografia MR, USG, elastografia wątroby, densytometria), badania wirusologiczne i genetyczne metodami biologii molekularnej (PCR).
Prowadzimy również leczenie przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby typu B i C preparatami przeciwwirusowymi, zarówno w ramach programów terapeutycznych finansowanych przez NFZ, jak i badań klinicznych.