Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Opolskiej wraz z Dyrektorem Szpitala lek. Grzegorzem Fitasem podczas podpisywania umowy o współpracy na tle ścianki z logotypami Politechniki Opolskiej.

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II i Politechnika Opolska łączą siły dla pacjentów!

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II oraz Politechnika Opolska zawarły umowę o współpracy naukowo-badawczej. Dokument podpisali lek. med. Grzegorz Fitas, Dyrektor Szpitala, oraz dr hab. inż. Grzegorz Robak, Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Opolskiej.

Na zdjęciu: od lewej – dr hab. inż. Grzegorz Robak, Prorektor ds. Ogólnych Politechniki Opolskiej oraz lek. med. Grzegorz Fitas, Dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. św. Jana Pawła II. Fot. Politechnika Opolska.

Porozumienie zakłada wspieranie działalności badawczej obu instytucji poprzez rozwój współpracy w dziedzinach nauki i technologii. Wspólne działania będą realizowane m.in. przez Katedrę Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej oraz zespół naszego szpitala.
Jednym z obszarów współpracy będzie wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) i wirtualnej rzeczywistości (VR) w rehabilitacji pacjentów z chorobami układu oddechowego na Oddziale Chorób Śródmiąższowych Płuc i Transplantologii pod kierownictwem dr n. med. Mirosława Nęckiego.
To kolejny krok w kierunku nowoczesnej medycyny, łączącej naukę, technologię i praktykę kliniczną dla dobra pacjentów.