Trzy osoby podczas operacji transplantacja serca

26 października – Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji (World Day for Organ Donation and Transplantation, WDODT). To święto o randze globalnej , które pierwszy raz odbyło się w Genewie w 2005 roku. Celem tego wydarzenia jest upowszechnianie wiedzy dotyczącej dawstwa narządów, szpiku oraz krwi.

Transplantacja narządów jest metodą leczenia ratującą życie i zdrowie pacjentów. Stosuje się ją w przypadku schyłkowej niewydolności organów. Przeszczepia się nerki, wątrobę, serce, płuca i trzustkę. Wykonuje się także przeszczepienia komórek krwiotwórczych, rogówek i innych tkanek.

Zdjęcia z bloku operacyjnego podczas transplantacji

Na zdjęciach: mgr Joanna Feliksiak, dr hab. n. med. Karol Wierzbicki, dr n. med. Grzegorz Wasilewski, prof. dr hab. n. med. Bogusław Kapelak

Od początku 2022 roku w naszym Szpitalu wykonano już 14 transplantacji serca!

Każdego roku wzrasta liczba pacjentów, dla których przeszczepienie narządu jest jedyną szansą na zdrowe życie. Warto zwrócić uwagę na niezwykłą wartość przeszczepu i skłonienie ludzi do rozważenia możliwości oddania narządów w celu ratowania życia innych osób.

Ten szczególny dzień to doskonała okazja, aby uczcić wszystkich dawców narządów i ich rodziny oraz podziękować transplantologom za ciężka pracę, która pomaga w ratowaniu i poprawianiu jakości życia wielu ludzi, a także okazać solidarność z chorymi oczekującymi na przeszczep.

Każdy przeszczep jest szansą na nowe życie!