NARODOWY PROGRAM ROZWOJU MEDYCYNY TRANSPLANTACYJNEJ

NA LATA 2011-2020 FINANSOWANY PRZEZ MINISTRA ZDROWIA

 

 

 

BEZ SERCA DO PRZESZCZEPÓW

W Polsce na przeszczepienie organów czeka już ponad 1,7 tys. osób. Tymczasem dramatycznie brakuje dawców. Zachęcamy do przeczytania artykułu zamieszczonego w „Dzienniku Polskim”, w którym wypowiadają się nasi specjaliści: dr hab. med. Karol Wierzbicki oraz dr n. med., mgr piel. Irena Milaniak

www.szpitaljp2.krakow.pl/uploads/media/Dziennik_Polski_12-13.11.2016_r..jpg

 

DZIEŃ Z ŻYCIA KOORDYNATORA TRANSPLANTACYJNEGO

Bardzo ciekawy artykuł, w którym koordynator transplantacyjny opisuje jeden dzień, gdzie śmierć nierozerwalnie związane jest z życiem.

 

ŻYCIE Z POMPĄ

20 lipca 2016 r. w Oddziale Klinicznym Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii naszego Szpitala  54-letniemu pacjentowi z Małopolski wszczepiono 10. pompę serca. Pompa serca to system  mechanicznego wspomagania układu krążenia. W sytuacji pacjentów, którzy są zakwalifikowani do przeszczepu i dla których nie ma dawcy, takie rozwiązanie to ratunek życia. „Pompa może być rozwiązaniem do końca życia, ale może tez być rozwiązaniem pomostowym – jeśli w końcu będzie serce do przeszczepu” – tłumaczy dr hab. med. Karol Wierzbicki, kierownik Odcinka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.  Pacjent z wczepioną pompą serca musi nosić ze sobą specjalny zestaw, pamiętać o ładowaniu baterii, „zaprzyjaźnić się” z noszeniem przewodu. Aby pacjenci z wszczepionymi pompami byli bezpieczni, dedykowany Zespół jest  dla nich dostępny pod telefonem 24 godziny na dobę. Na szczęście, do chwili obecnej, nie było żadnego groźnego alarmu ze strony pacjentów, ale wszyscy pacjenci są regularnie poddawani kontroli w Odcinku Transplantologii. Wszczepienie, pompa i miesięczne leczenie to koszt około pół miliona złotych. Cały koszt jest refundowany przez NFZ. Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie jest obecnie najbardziej prężnie rozwijającym się ośrodkiem "pomp" w Polsce.

 

GRANICE UPORCZYWEJ TERAPII – KWESTIE PRAWNE, MEDYCZNE I ETYCZNE


Jesienią 2015 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym zorganizowano konferencje „Granice uporczywej terapii”. Nie była ona związana w sposób bezpośredni z problematyką transplantologii, ani tez realizowana w ramach Programu, niemniej jednak wiele wątków – prawnych i etycznych -  jest bliskich tej kwestii. Polecamy jako ciekawa lekturę.

Wydawnictwo pokonferencyjne - Granice uporczywej terapii

 

JAK ROZMAWIAĆ O TRANSPLANTACJI NARZĄDÓW?

Transplantacja narządów w UE i w Polsce, dylematy przed jakimi stają dawcy i biorcy, przeszczep w świetle etyki – to tylko niektóre z zagadnień, które poruszali 8 czerwca uczestnicy debaty „Zgoda na życie. Jak rozmawiać o transplantacji narządów” zorganizowanej przez Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Spotkanie - dedykowane w szczególności starszej młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych - miało charakter otwarty. Debata to centralnym punkt promocji transplantologii w województwach o najniższym wskaźniku pobierania narządów, realizowanym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020. Celem projektu jest  upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy dotyczącej pobierania narządów od dawców żywych i zmarłych oraz leczenia przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów. Program koordynowany i współfinansowany przez Ministerstwo Zdrowia jest skierowany do wielu grup społecznych, których wsparcie i zaangażowanie mogą mieć znaczenie dla rozwoju transplantologii w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej zdjęć znajdziecie Państwo w naszej Galerii

 

 

5 ŚWIĘTO RODZINY KRAKOWSKIEJ

Święto Rodziny Krakowskiej wpisało się już w tradycję naszego miasta. 22 maja 2016 r. pogoda dopisała, w związku z czym krakowianie wybrali się nad Wisłę. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II miał tam swoje stoisko, podczas którego można było spotkać się z lekarzami, porozmawiać na interesujące tematy. Była to również okazja do podzielenia się wiedzą z zakresu transplantacji narządów, w ramach akcji „Zgoda na życie”.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UCZNIOWIE POZNAJĄ TEMAT PRZESZCZEPIANIA NARZĄDÓW

W ramach zadania promocji transplantologii w województwach o najniższym wskaźniku przeszczepiania narządów, realizowane są m. in. prelekcje w szkołach ponadpodstawowych. Oto, w naszym fotoalbumie, jedna z nich, w V Liceum Ogólnokształcącym im. A. Witkowskiego w Krakowie. Zdjęcia zostały zrobione 5 kwietnia 2016 r., a ich autorka jest Pani Profesor Małgorzata Berkowicz. Spotkanie prowadził dr hab. med. Karol Wierzbicki, kierownik Ośrodka Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia.

  

 

 

 

 SZTUCZNE SERCE - NADZIEJA TRANSPLANTOLOGII?


Postęp w medycynie wciąż zaskakuje – przekonuje autorka doniesienia o wyhodowanym sztucznym sercu. Czy stanie się ono nadzieją transplantologii? Zachęcamy do lektury artykułu dostępnego po kliknięciu w link:

http://www.mensview.pl/2016/03/wyhodowano-serce-komorek-macierzystych/

 

MOJE ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE ZMIENIŁO SIĘ

Światowy Dzień Nerek – 10 marca 2016 roku, był w Szpitalu wyjątkowy. Zaproszenie na nasze spotkanie przyjęli pacjenci po przeszczepie nerek oraz ich bliscy. Zjawiły się również osoby zainteresowane tematem transplantacji nerki. Pacjenci mówili o tym, jak przeszczep zmienił ich życie. Oto niektóre z wypowiedzi:

·         „Jesteśmy bohaterami akcji, która dała nam wolność – tę naszą, fizyczną. Nie jesteśmy już obciążeni uciążliwymi dializami”.

·         „Świat stoi dla nas otworem. Cieszymy się tym, co mamy”.

·         „Możliwy był dla mnie powrót do normalnej aktywności zawodowej”.

·         „Jestem z przeszczepu wyprzedzającego”. Nie miałam dializ. Jestem szczęściarą”.

·         „Kiedy dostaje się drugie życie i drugą szansę, to życie smakuje inaczej. Przeżywa się je bardziej świadomie”

 Padło wiele ciepłych słów pod adresem lekarzy i Szpitala. Cieszymy się, że Państwo byli z nami, że mogliśmy Państwa przekaz spopularyzować dzięki mediom, które zainteresowały się tematem.

Część oficjalna zakończyła się rozmowami kuluarowymi przy posiłku. Dziękujemy Państwu za uczestnict

deklaracja.zgodanazycie.pl.

Ministerstwo Zdrowia zachęca do zapoznania się z aplikacją, która służy do wyrażenia swojej woli odnośnie oddania po śmierci tkanek i narządów. Jest ona dostępna pod adresem: deklaracja.zgodanazycie.pl.
Działanie aplikacji nie jest bardzo proste  - po wpisaniu imienia i nazwiska  system generuje grafikę w formie oświadczenia woli do udostępnienia w mediach społecznościowych. W ten sposób można przekazać osobom ze swojego otoczenia, a zwłaszcza rodzinie, stanowisko w tej, jakże ważnej, sprawie.

Aplikacja została zrealizowana w ramach kampanii  „Zgoda na życie”, o której cały czas informujemy i której współrealizatorem  lokalnym  jest również nasz Szpital.  Jej celem jest promowanie w społeczeństwie polskim wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz motywowanie do rozmowy na ten temat z bliskimi.

DAJ SZANSĘ INNYM

 

W kampanii „Zgoda na życie” realizowanej przez Ministerstwo Zdrowia wyprodukowano spoty promujące ideę przeszczepiania narządów. Można je obejrzeć, klikając w zamieszczone poniżej linki. Wyrażając zgodę na przeszczep naszych narządów i tkanek po śmierci, dajemy innym szansę na życie.

 

PRZESZCZEPIANIE NARZADÓW. O CZYM NALEŻY WIEDZIEĆ?


Z przyjemnością informujemy, że w ramach  realizacji Narodowego Programu  Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020, Szpital zrealizował wydawnictwo broszurowe, poświęcone podstawowym zagadnieniom związanym z transplantacją narządów. Wydawnictwo to trafiło do wielu szkół oraz organizacji. Autorzy odnoszą się do kwestii niełatwych decyzji związanych z tematem przeszczepiania narządów, wyjaśniają dlaczego o tym temacie należy rozmawiać, co to znaczy śmierć mózgu, zgoda domniemana, do czego służy oświadczenie woli, w jaki sposób przebiega pobranie narządów i transplantacja. Zachęcamy do lektury.

„Moje życie po przeszczepie zmieniło się”

„Moje życie po przeszczepie zmieniło się” – to hasło będzie mottem spotkania dla pacjentów po przeszczepie nerki, które organizuje nasz Szpital. Spotkanie zaplanowane jest na   10 marca 2016 r. (czwartek). Odbędzie się ono  w ramach Światowego Dnia Nerki.  Szpital kieruje zaproszenie również do osób bliskich naszym pacjentom po przeszczepie. 
Celem spotkania będzie przede wszystkim wymiana doświadczeń dotyczących jakości życia po przeszczepie. Liczymy, że nasi Goście podzielą się refleksjami na ten temat. Przewidujemy również  prelekcję medyczną związaną z tym zagadnieniem. Światowy Dzień Nerki to  doroczna impreza promocyjno-oświatowa polegająca m.in. na przeprowadzaniu badań profilaktycznych nerek, happeningów, publicznych odczytów, konferencji prasowych oraz akcji edukacyjnych, które mają na celu podniesienie wśród ludzi świadomości znaczenia nerek oraz informowanie o tym, że choroby nerek są powszechne i jak można je leczyć. Dzień ten obchodzony jest w drugi czwartek marca, od 2006 roku.
Jakkolwiek formalnie obchody Światowego Dnia Nerki w naszym Szpitalu nie są zaplanowane w ramach realizowanego wspólnie z Ministerstwem Zdrowia projektu promocji transplantologii w województwach o najniższym wskaźniku pobierania narządów, to jednak znakomicie wpisują się w ten rodzaj działań.


USTAWA TRANSPLANTACYJNA

Tzw. „Ustawa transplantacyjna” to skrócona, popularna nazwa ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów.

Reguluje ona zasady:

  • pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, w tym komórek krwiotwórczych szpiku, krwi obwodowej oraz krwi pępowinowej; tkanek i narządów pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok;
  • testowania, przetwarzania, przechowywania i dystrybucji komórek i tkanek ludzkich.

Poniżej publikujemy tekst jednolity ustawy transplantacyjnej w wersji PDF.

POINFORMUJ BLISKICH O SWOJEJ DECYZJI

 

ZGODA NA ŻYCIE

 

Działania promujące transplantację narządów i tkanek koordynowane są przez Ministerstwo Zdrowia, w ramach Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020 finansowanego przez ministra zdrowia. Obejmują one szereg działań, w tym realizację spotów prezentowanych w mediach, wydawnictwa, szkolenia i prelekcje. Powstała również dedykowana strona internetowa, do odwiedzenia której serdecznie zachęcamy. http://www.zgodanazycie.pl/

 

PRZESZCZEP TO SZANSA NA NORMALNE ŻYCIE

Każdego roku w Polsce na przeszczepienie narządów oczekuje bardzo wielu chorych (dane statystyczne: patrz www.plitransplant.org.pl). Jest to dla nich szansa na powrót do normalnego życia, a bardzo często – po prostu przeżycie. Transplantacja nie jest metodą eksperymentalną, jest uznaną metodą leczenia tak, jak leczenie operacyjne czy farmakoterapia (…)” – piszą autorzy broszury „Przeszczepianie narządów. O czym należy wiedzieć?”. Jeśli interesuje Cię ten temat, broszurę można pobrać w formie elektronicznej, poniżej zamieszczamy plik do pobrania. Wydawnictwo zostało przygotowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011-2020 Finansowanego przez Ministra Zdrowia.

 

 Uwaga: przedłużamy termin trwania konkursu do 29 stycznia!

 Z uwagi na termin ferii szkolnych przedłużamy termin nadsyłania prac na konkurs dotyczący promocji przeszczepiania narządów dla osób tego potrzebujących. To szansa dla osób o uzdolnieniach literackich lub plastycznych lub reżyserskich (można przesyłać filmiki). Jeśli czytacie ten komunikat po raz pierwszy, zachęcamy do odwiedzenia strony www.przeszczepdaremzycia.pl, na której znajduje się Regulamin – tam właśnie można zapoznać się ze szczegółami. Nie przegapcie szansy – czekają cenne nagrody i wyróżnienia, również dla szkół, których uczniowie będą najbardziej aktywni.

UWAGA: KONKURS Z CENNYMI NAGRODAMI

Czy jesteś uczniem szkoły ponadgimnazjalnej? A może masz znajomych w tym wieku? A może Twoje dzieci są uczniami szkół ponadgimnazjalnych? Jeśli tak - zachęcamy do spróbowania swoich sił w konkursie promującym ideę przeszczepiania narządów. Na zwycięzców czekają 3 nagrody główne oraz 10 wyróżnień. Nagrodzone zostaną również szkoły, których uczniowie będą aktywni. Można spróbować swoich sił w pracach plastycznych, napisać pracę literacką albo nakręcić film. Wszystkie szczegóły znajdziecie w Regulaminie, dostępnym na specjalnie uruchomionej stronie technicznej, służącej do przesyłania prac i formularzy. Nie przegap terminu!!!

wejdź na: www.przeszczepdaremzycia.pl

W  Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie przeszczepiono już 50 nerek!


Szpital im. Jana Pawła II w Krakowie znany jest już od lat jako jedno z centrów przeszczepiania serca. Tymczasem od dwóch lat w placówka  realizuje program przeszczepiania nerek. Dotychczas w Szpitalu przeszczepiono 50 nerek od dawców zmarłych – z tego 70% biorców pochodzi z makroregionu Małopolski i Podkarpacia.

W październiku 2015 r. miało miejsce pierwsze pobranie narządów od dawcy po zatrzymaniu krążenia. Jak informuje dr med. Tomasz Kruszyna, kierownik Zespołu Przeszczepiania Nerek, biorcy przeszczepów nerek czują się dobrze, są już w domu, narządy podjęły czynność.

Nerkę przeszczepia się z powodu przewlekłej, schyłkowej niewydolności nerek własnych. Najczęściej chorzy poddawani są dializie – nie jest ona jednak warunkiem bezwzględnie koniecznym. Odpowiednio wczesne wykrycie choroby nerek i regularna opieka nefrologiczna umożliwiają  kwalifikacje do przeszczepienia, zanim dializa stanie się niezbędna. Nie przeszczepia się nerek w tzw. ostrej niewydolności nerek, nawet jeśli przejściowo konieczna jest dializa, ponieważ narządy własne mogą odzyskać po pewnym czasie swoją funkcje.

Chcesz dowiedzieć się coś więcej na temat Kampanii

"Nie zabieraj swoich narządów do nieba - one potrzebne są tu, na ziemi"

prowadzoną przez krakowską Klinikę Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii Collegium Medicum UJ, działającą w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II ? Interesują Cię zagadnienia związane z transplantologią?
Wejdź na stronę: http://www.oswiadczeniewoli.com.pl/

 

Światowy Dzień Serca

Światowy Dzień Serca ma już długą tradycję i stałych bywalców. W niedzielę, 28 września, na Rynku krakowskim zgromadziło się wiele osób dbających o zdrowie, a zwłaszcza kondycję swojego serca.

Były krótkie prelekcje, stoiska, muzyka a nawet… tańce! Setki krakowian miało okazję rozmawiać ze sławami kardiologii i kardiochirurgii. Szpital miał również swoje stoisko, a osoby zainteresowane mogły zasięgnąć porady również u dietetyków, rehabilitantów, pediatrów i lekarzy innych specjalności. Szpital zaprezentował bogatą ofertę edukacyjną, rekomendując wykłady otwarte. Na scenie pojawili się również pacjenci ze Stowarzyszenia Osób po Przeszczepie Serca oraz  Stowarzyszenia SONS. Obecny był nestor polskiej i krakowskiej transplantologii, Pan prof. dr hab. med. Antoni Dziatkowiak.

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii

 

30 września 2015, spotkanie dotyczące przeszczepiania nerek

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zaprasza wszystkie osoby zainteresowane problematyką transplantologii, a zwłaszcza przeszczepiania nerek na otwarte, bezpłatne spotkanie w dniu 30 września 2015r.

Spotkanie realizowane jest w ramach Programu Wieloletniego na lata 2011-2020  pod nazwą „Narodowy Program Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej” w zakresie zadania dotyczącego promocji transplantologii w województwach o najniższym wskaźniku pobierania narządów w Polsce - dolnośląskim, podkarpackim, lubelskim, świętokrzyskim i małopolskim.

Program koordynowany i współfinansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia. Jest on  skierowany do wielu grup społecznych, których wsparcie i zaangażowanie mogą mieć znaczenie dla rozwoju przeszczepiania narządów w Polsce. Jedną z najważniejszych grup odbiorców, zwłaszcza w kontekście kształtowania postaw, jest młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych. Celem Projektu jest upowszechnienie wiedzy w społeczeństwie dotyczącej leczenia przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów wyjaśnienie kwestii  dawstwa komórek, tkanek i narządów od dawców żywych  i zmarłych.

Kliknij na zdjęcie, aby przejść do galerii

 


Pierwszy przeszczep nerki w szpitalu Jana Pawła II

W dniu 7.08.2014 w Szpitalu wykonano pierwsze zabiegi przeszczepienia nerek pobranych od zmarłego dawcy.

Pacjenci, którym przeszczepiono nerkę, czują się dobrze,  narządy podjęły czynność. To kolejny krok na drodze ku nowoczesnemu programowi przeszczepów wielonarządowych w Krakowie.

Przeszczepianie nerek stanowi rozszerzenie dotychczasowej działalności transplantacyjnej Szpitala i zarazem wykorzystanie jego ogromnego doświadczenia w tym zakresie, jaki posiadają  specjaliści  wielu dziedzin medycyny. Działalność tę umożliwia  nowoczesne zaplecze diagnostyczne oraz zabiegowe placówki.

Przypomnijmy: Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zapisał się chlubnymi zgłoskami w historii polskiej transplantologii dzięki programowi przeszczepiania serca, funkcjonującemu nieprzerwanie od 26 lat. W czerwcu  2014r. Szpital otrzymał pozwolenie Ministra Zdrowia na pobieranie i przeszczepianie nerek od zmarłych dawców. Decyzja ta wieńczy długotrwały proces akredytacyjny prowadzony pod nadzorem Poltransplantu – agendy rządowej odpowiedzialnej za działalność przeszczepową w Polsce. Program przeszczepów nerek realizuje  Oddział Kliniczny Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii, w ramach wielospecjalistycznego zespołu chirurgów i kardiochirurgów transplantologów, nefrologów specjalizujących się w transplantologii oraz chirurgów naczyniowych.

W  Szpitalu  działa poradnia transplantacyjna zlokalizowana w nowym pawilonie  M-V (wejście D). Zespół złożony z doświadczonych chirurgów i nefrologów zapewnia całościową opiekę biorcom przeszczepów, zarówno szpitalną, jak i ambulatoryjną. Stanowi  również ośrodek  konsultacyjny dla chorych na schyłkową niewydolność nerek kwalifikowanych do przeszczepienia.

W regionach Małopolski i Podkarpacia, dzięki szeroko zakrojonej akcji informacyjnej,  prowadzonej wspólnymi siłami agend rządowych i samorządowych, koordynatorów i innych pracowników Szpitala oraz stowarzyszeń pacjentów, w ostatnich latach zwiększyła się liczba dawców. Dzięki temu  zmniejszył się dystans dzielący te regiony w stosunku do przodujących ośrodków w kraju, aczkolwiek pozostaje dużo do zrobienia w kwestii szerzenia idei dawstwa narządów, budowania zaufania do instytucji i prawa regulujących działalność transplantacyjną oraz w kwestiach proceduralnych. Nowy zespół Szpitala stawia sobie za cel również propagowanie idei przeszczepiania narządów, zwłaszcza w ośrodkach i społecznościach pozostających dotąd na uboczu aktywności transplantacyjnej.

Przeszczepienie nerki - broszura informacyjna

 

 

Szpital