Strona główna Szpital Aktualności Liczba zajętych łóżek przeznaczonych dla pacjentów chorych na covid-19 oraz zakup aparatów do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej

18.11.2020

Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II dysponuje obecnie 49 łóżkami przeznaczonymi dla pacjentów chorych na COVID-19, z których w dniu 17.11.2020 zajętych było 31.

W dniu 17.11.2020 11 pacjentów znajduje się na intensywnej terapii i wymaga zastosowania respiratora. Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II posiada również dodatkowych 12 aparatów do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej (10 zakupionych ze środków Szpitala), z których obecnie 7 urządzeń jest stosowanych w leczeniu chorych na COVID-19. Aparaty te stosowane są w leczeniu pacjentów z ciężkimi postaciami COVID-19 i niewydolnością oddechową poprawiając ich stan, co pozwala często uniknąć podłączenia pacjenta do respiratora.

W związku z możliwością wzrostu liczby ciężkich przypadków COVID-19 hospitalizowanych w naszym szpitalu istnieje potrzeba zakupu dodatkowych 12 takich aparatów. Wsparcie na zakup aparatów zadeklarował Wojewoda Małopolski oraz Urząd Marszałkowski w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej - Pakiet Medyczny.

Aparaty do donosowej tlenoterapii wysokoprzepływowej dostępne w Szpitalu i te, które planuje zakupić Szpital będą służyć leczeniu chorych na COVID-19 oraz pacjentów z innymi ciężkimi schorzeniami układu oddechowego i układu krążenia z całej Polski, w czym specjalizuje się Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.

Należy podkreślić, że obecnie Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II zajmuje się cały czas wysokospecjalistycznym leczeniem pacjentów kardiologicznych niezakażonych koronawirusem, dla których w czasie pandemii dostępność do właściwego leczenia, możliwego jedynie w warunkach szpitalnych jest znacznie ograniczona.