Strona główna Szpital Aktualności Pakiet Medyczny Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej

22.06.2020

Pakiet Medyczny Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej

Wicemarszałek Łukasz Smółka przekazał na ręce dyrektorów placówek medycznych symboliczne czeki w ramach Pakietu Medycznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej.   Nasz Szpital uzyskał wsparcie w wysokości 4 267 248, 31 zł.   Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup karetki, respiratorów, urządzenia do końcowej dekontaminacji, aparat do pomiarów parametrów krytycznych, łóżek OIOM, echokardiografów, kardiomonitorów anestezjologicznych i aparatów USG.

13 krakowskich jednostek otrzymało na zakup sprzętu i środków do walki z COVID-19 wsparcie w wysokości ponad 23 mln zł. Beneficjenci programu to:

•    Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
•    Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie
•    Szpital Specjalistyczny im. L. Rydygiera w Krakowie sp. z o.o.
•    Szpital Specjalistyczny im. J. Dietla w Krakowie
•    Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie
•    Szpital Miejski Specjalistyczny im. G. Narutowicza w Krakowie
•    Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego SP ZOZ w Krakowie
•    5 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką – SP ZOZ w Krakowie
•    Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika
•    Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie
•    SP ZOZ MSWiA w Krakowie
•    Małopolski Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny im. prof. B. Frańczuka w Krakowie
•    Wojewódzka Przychodnia Stomatologiczna im. dr. Z. Żaka w Krakowie.

Zarząd Województwa Małopolskiego uruchomił w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej aż 6 pakietów pomocowych realizowanych w obrębie trzech etapów. Pierwszy etap stanowi pakiet medyczny, przedsiębiorczości i płynności finansowej, drugi buduje pakiet społeczny i edukacyjny, natomiast trzeci to pakiet rozwoju. W sumie to około 1 miliarda złotych na ratowanie zdrowia, życia, miejsc pracy i całej gospodarki.

Epidemia COVID-19 wstrząsnęła całym światem. Jej dotkliwe skutki odczuwalne są także w Polsce. Małopolska zareagowała na ten nagły kryzys niezwłocznie. Powstała Małopolska Tarcza Antykryzysowa. Samorząd województwa swoje pierwsze działania skierował w stronę obszaru związanego ze służbą zdrowia, po to by ochronić zdrowie i życia mieszkańców. Statystyki dotyczące zachorowań budziły bowiem obawy i niepokój także wśród mieszkańców Małopolski.

- Zdrowie mieszkańców województwa jest dla nas najważniejsze. Dlatego nasze działania skierowaliśmy już na początku pandemii w stronę małopolskiej służby zdrowia. Kwota, którą dysponujemy w ramach pakietu medycznego pozwoli skutecznie doposażyć zarówno małopolskie oddziały szpitalne, jak i nasze służby w niezbędny sprzęt i aparaturę do walki z koronawirusem. Dzięki Funduszom Europejskim zakupiliśmy także 50 nowoczesnych, w pełni wyposażonych karetek – dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

W ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej na zadania w obszarze służby zdrowia przeznaczono 190 mln zł. Środki te zostały skierowane na zakup niezbędnego wyposażenia, sprzętu i aparatury medycznej. Zakupiono ogromne ilości środków ochrony osobistej, a także respiratory, defibrylatory, kardiomonitory oraz nowoczesne, w pełni wyposażone ambulanse.

190 mln zł – to środki, które trafią do 46 partnerów z całej Małopolski. Warto jednak podkreślić, że w ramach Tarczy ogromne środki przeznaczyliśmy na wsparcie przedsiębiorców czy ochronę miejsc pracy.  Działamy kompleksowo i konsekwentnie, po to by mieszkańcy Małopolski jak najmniej odczuli skutki pandemii – podkreślał  wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Małopolska Tarcza Antykryzysowa została podzielona na trzy etapy.

I etap buduje pakiet medyczny (190 mln zł), pakiet przedsiębiorczości (320,5 mln zł) i pakiet płynności finansowej (111 mln zł).

II etap to pakiet społeczny (55,2 mln zł) i pakiet edukacyjny (35 mln zł).

III etap to pakiet rozwoju (279 mln zł).

Obecnie trwa realizacja I etapu, uruchomiony został II etap i rozpoczęto pracę koncepcyjną nad pakietem rozwoju. W sumie na realizację działań w poszczególnych obszarach przeznaczono ok. 1 mld zł z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

(źródło: materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego)