20.10.2017

Życie z pompą

Dokładnie 2 lata temu, 20 października 2015 roku, w Oddziale Klinicznym  Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii naszego Szpitala przeprowadzono  pierwsze wszczepienie pompy mechanicznego wspomagania krążenia do lewej komory serca (LVAD). Pacjent, 48-letni dziś mężczyzna, z licznymi obciążeniami kardiologicznymi, w skrajnie zaawansowanej niewydolności krążenia, zakwalifikowany do przeszczepu serca, aktualnie cieszy się komfortem życia i swobodą, bez konieczności ciągłej hospitalizacji.

Najnowszej generacji pompy wspomagające krążenie używane w naszej klinice są ogólnoświatowym standardem leczenia skrajnie chory pacjentów z niewydolnością serca, oczekujących na przeszczep serca i pozwalają do czasu znalezienia właściwego dawcy, normalnie funkcjonować, pracować a nawet uprawiać sport.

Zespół Transplantologii i Mechanicznego Wspomagania Krążenia to interdyscyplinarna, doświadczona kadra medyczna, pod kierownictwem dr hab. med. Karola Wierzbickiego.  Dotychczas wszczepiono 30 pomp LVAD pacjentom z całej Polski.