Strona główna Szpital Aktualności Kolejna udana transplantacja serca

23.07.2020

Kolejna udana transplantacja serca

Nad ranem 21 lipca zakończyła się kolejna, już druga w tym miesiącu, operacja przeszczepu serca w naszym szpitalu. Nowy organ dostała 21-letnia kobieta, młoda mama, która od maja była na liście pilnych zabiegów i czekała w naszym szpitalu na transplantację. Choruje od niedawna, dwa lata temu zdiagnozowano u niej objawową kardiomiopatię ze skrajną niewydolnością serca. Niestety choroba postępowała bardzo szybko.

Dawcą organu była również młoda kobieta, u której stwierdzono nieodwracalne uszkodzenie mózgu.

Trwający ponad 6 godzin zabieg przeprowadził zespół kardiochirurgów pod kierownictwem prof. dr hab. n. med. Bogusława Kapelaka ordynatora Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii naszego szpitala oraz dr hab. n. med. Karola Wierzbickiego.
„Ogromnie się cieszymy, że pacjentka czuje się dobrze. Jest rozintubowana, przytomna, a nawet już chodząca” – mówi prof. Kapelak.

Na liście do transplantacji w Krakowie znajdują się obecnie 104 osoby, w tym dwie ze wskazaniem bardzo pilnym. Część pacjentów będzie  miała wszczepioną tzw. pompę serca. Najnowszej generacji urządzenia wspomagające krążenie, używane w naszej klinice, są ogólnoświatowym standardem leczenia skrajnie chorych pacjentów z niewydolnością serca. Stanowią szansę dla pacjentów, u których ze względu na inne towarzyszące choroby nie można wykonać przeszczepu serca oraz tych, dla których ciężko jest znaleźć odpowiedniego dawcę. Pompa  pozwala normalnie funkcjonować, pracować, a nawet uprawiać sport.

Na początku pompy serca pełniły rolę głównie tzw. pomostów przeszczepowych i miały umożliwić chorym dotrwanie do momentu znalezienia dawcy. Jednak w ostatnich latach ich skuteczność znacznie się poprawiła, a urządzenia mogą służyć pacjentom przez wiele lat bez konieczności wymiany.

„Od kiedy możliwe jest wszczepianie pomp serca możemy pomóc większej ilości pacjentów, zwłaszcza takim, u których przeszczep serca jest niemożliwy, na przykład u pacjentów onkologicznych, leczonych chemioterapią. Leki immunosupresyjne mogłyby u nich spowodować nawrót choroby. Dla takich osób to ratunek. Wszczepiamy pompy od 5 lat, stale monitorujemy naszych pacjentów i widzimy, że czują się dobrze” – mówi dr hab. n. med. Karol Wierzbicki.