Strona główna Szpital Aktualności Badania w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej

Badania w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej

Z końcem roku 2018 w całym kraju ruszyły badania przesiewowe w kierunku wykrywania tętniaka aorty brzusznej.
W województwie małopolskim można je wykonać w Szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Badania dedykowane są pacjentom, którzy ukończyli 65 rok życia, a zwłaszcza mężczyznom, ponieważ w tej grupie problem ten występuje kilkakrotnie częściej, niż w przypadku kobiet.
Aby zostać zakwalifikowanym do badania, należy zadzwonić w dniach roboczych na numer infolinii 22 417 13 25, odpowiedzieć na kilka pytań, mających na celu kwalifikację pacjenta;  tam też wyznaczany jest termin badania.
Badania finansowane są ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach „Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD na lata 2017-2020.