Strona główna Szpital Aktualności Otwórz dłoń po udarze

12.11.2014

Otwórz dłoń po udarze

Rozpoczęła się kampania "Otwórz dłoń po udarze" – stworzona dla osób dotkniętych spastycznością ręki po udarze mózgu.

Choć często po udarze mózgu ręce tracą sprawność, powrót do życia sprzed choroby jest możliwy! Dlatego powstała kampania

Udar mózgu może dotyczyć każdego. Chorują zarówno osoby w podeszłym wieku jak i ludzie młodzi. Jedną z konsekwencji udaru jest spastyczność kończyny górnej, która stwarza znaczne ograniczenia w życiu codziennym. Obecnie pacjenci z regionu Małopolski mogą skorzystać z bezpłatnego leczenia i rehabilitacji spastyczności poudarowej w ramach programu lekowego prowadzonego w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Krakowie
ul. Prądnicka 80

W Polsce rocznie udaru doznaje niespełna 100 tys. osób. U 20-40 procent pacjentów w ciągu kilku miesięcy dochodzi do rozwoju wzmożonego napięcia mięśniowego (spastyczności). Ręka objęta spastycznością nie reaguje na polecenia mózgu tak, jak dotychczas. Przykurczone mięśnie uniemożliwiają jej pełen zakres ruchów i czasem powodują ból. Prozaiczne dotąd czynności, jak chwytanie i puszczanie przedmiotów, stają się niemal niewykonalne.

„Od niedawna możemy leczyć w naszej placówce niesprawną kończynę górną u osób po udarze mózgu w ramach programu lekowego. Iniekcje toksyny botulinowej do nadmiernie napiętych, bolących mięśni to szansa dla pacjentów na lepsze życie po udarze” – mówi dr hab. med. Monika Rudzińska, Kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ordynator Oddziału Udarowego Centralnego Szpitala Klinicznego w Katowicach, Konsultant Neurologii Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Do programu lekowego kwalifikują się pacjenci, którzy przebyli udar mózgu co najmniej 3 miesiące wcześniej, i którzy mają nadmierne napięcie mięśni w kończynie górnej. W ciągu dwóch lat pacjent korzysta z leczenia toksyną botulinową typu A, pod warunkiem, że jest aktywnie rehabilitowany.  Informacje na temat udziału w programie można uzyskać na Oddziale Neurologii Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im Jana Pawła II w Krakowie ul Prądnicka 80 tel. 12 614 27 30

Jak mówi Agnieszka Prasol – pacjentka po udarze krwotocznym mózgu: „Dzięki rehabilitacji i leczeniu udało mi się wypracować postępy w poruszaniu ręką. Muszę jednak nieustannie ćwiczyć samodzielnie i z rehabilitantami, aby zakres ruchów mógł się poprawiać. To trochę jak nauka języków obcych, zapomina się, gdy się nie ćwiczy". Należy zwrócić uwagę, że postępy w leczeniu spastyczności kończyny górnej zależą od rozległości udaru, a także od stopnia nasilenia nadmiernego napięcia mięśni.

Aby pomóc pacjentom ze spastycznością we wrześniu zainicjowana została kampania „Otwórz dłoń po udarze”. Więcej informacji oraz poradnik dla pacjentów znajduje się na stronie www.fum.info.pl , www.fizjoterapeuci.org oraz www.facebook.com/otworzdlonpoudarze.